Home Články Fórum Kontakt Linky

Ayurvéda a čaj Jazmín a čaj Jiaogulan Kakové bôby Kadidl Prirodne masla Pu Erh Yixinská keramika
Jazmínové kvety

Jazmín:
má pravdepodobne pôvod v Iráne a v treťom storočí bol dovezený do Číny. V súčasnosti je už veľmi známy v Ázii a Európe kde sa pestuje od 16-teho storočia, pôvodne pre parfumérske účely.
V Indii sa volá "kráľovná noci" kvôli svojej opojnej vôni ktorá sa uvoľňuje z kvetov práve v noci.
V Číne je jazmín používaný ako symbol ženskej krásy a nežnosti.
Jazmín je tiež symbolom hlbokých citov, radosti a elegancie. V súčasnosti je výnimočne používaný aj v západnej medicíne, kde sa požíva sirup z kvetov proti kašľu a čaj z listov na vonkajšie používanie pri zraneniach očí. Jazmínové kvety majú ukľudňujúce a uvoľnujúce účinky, pôsobia proti kŕčom, proti nervovému napätiu, odbúravajú stres, pôsobia antidepresívne a navodzujú pocity spokojnosti optimizmu až eufórie. Obnovujú v tele rovnováhu energií a pôsobia na celkovú revitalizáciu organizmu. Používa sa aj na vonkajšie použitie vo forme oleja na suchú a citlivú pleť. Známou vlastnosťou jazmínových kvetov je, že pôsobia tiež ako afrodiziakum a používal sa aj pri problémoch v súvislosti so ženským reprodukčným systémom.
Sušené jazmínové kvety
V Ajurvédskej medicíne sa jazmín používa na odbúranie napätia, pri bolestiach hlavy, emocionálnych problémoch, na zmierňovanie menštruačných a pôrodných bolestí.
V čínskej tradičnej medicíne je jazmínový kvet známy ako "ochladzovač" krvi a má silné antibakteriálne, protivírusové
a protirakovinotvorné účinky. Pretože ochladzuje krv, pomáha pri horúčkach, alebo úpaloch a prehriatí organizmu. Má tiež sťahujúce účinky, ktoré pomáhajú pri liečbe začervenaných očí a pokožky. Používa sa tiež ako kloktadlo pri vredoch v ústnej dutine a hrdle.

Magické použitie:
Pohlavie: ženské
Planéta: Jupiter
Spriaznené božstvo: Višnu
Základné sily: Láska, Prosperita, Prorocké sny
Použitie: Kvety sa používajú pri všetkých rituáloch lásky a prosperity.
Jazmín priťahuje duchovnú lásku.
Spálený jazmín prináša bohatstvo.
Hovorí sa, že jazmín spálený v spálni môže navodiť prorocké sny.

Jazmínový čaj:
v sebe spája lístky zeleného čaju a kvety jazmínu. Jazmínový čajMá krásnu jazmínovú vôňu a chuť. V Číne je to veľmi vzácna a obľúbená kombinácia. Kvalita jazmínového čaju sa určuje kvalitou zeleného čaju a účinnosťou aromatizácie jazmínovými kvetmi. Je to vysoko cenený čaj, ktorý má upokojujúce a relaxačné účinky a tiež ukľudňujúce účinky na zažívací trakt. Uvoľňuje nervové napätie, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje cirkuláciu krvi.Posledné štúdie tiež ukazujú, že pomáha na dlhovekosť.
Jazmínový čaj sa vyrába v Číne, hlavne v provincii Fu-ťien. Je obľúbený už od dynastie Sung (960 – 1279). Kvety jazmínu sa zbierajú ráno, kým sú ešte svieže a cez deň sa ukladajú do chladu, aby príliš rýchlo nerozkvitli. Akonáhle sa začnú otvárať, zmiešajú sa so zeleným čajom v presne udanom pomere. Lístky čaju vstrebávajú jazmínovú vôňu asi za 4 hodiny. Za túto dobu sa čajovníkové listy premiešavajú niekoľkokrát a trvanie tohto procesu závisí od kvality čaju. Potom sa čaj suší v peci, aby sa odparila nadbytočná vlhkosť. Občas sa kvety vmiešajú k lístkom, aby im dodali príťažlivosť. Vyrába sa ako čaj sypaný (Hua Cha Lung Hao Jasmine, Cejlon Green Jasmine), alebo lisovaný do malých tabuliek (Jasmine Tea "Mini Table"), alebo ručne tvarovaný a viazaný do malých guličiek (Sin To Cha Jasmine, Jasmine Dragon Phoenix Pearls). V prípade záujmu si ho môžete kúpiť v našom on-line obchode.Copyright ©2011 www.sanctuary.sk všetky práva vyhradené, info@sanctuary.sk
webdesign & webmaster JG

Ayurvéda Chlorella Vulgaris Zelený jačmeň Jazmín a čaj Jiaogulan Lotosový kvet Pu Erh Ružová voda Vodné fajky Yixingská keramika Kakaové bôby